Na Každom Záleží

#06 Nenásilná komunikácia funguje a jej princípy sú jednoduché /Peter Kukliš

December 28, 2020

Táto epizóda je o komunikácii vo vzťahoch a nenásilnej komunikácii. Dozviete sa, čo je vlastne technika nenásilnej kmunikácie, kedy a ako ju používať a na čo je dobrá. Budete počuť jednoduché a praktické tipy, ako lepšie komunikovať a predísť tým mnohým zbytočným konfliktom. Budete sa pýtať sami seba – prečo ste o tomto nevedeli skôr, pretože nejde o nič neprirodzené a ťažké a pritom efekt tejto techniky je viditeľný HNEĎ.

 

Gabriel Kosmály ml. sa rozpráva s Helenkou Klepáčovou, lektorkou detských zručností. Spolu sme zavolali Petrovi Kuklišovi, ktorý viedol marketingový tím IT firmy v Indickom meste Pune, Takmer deväť rokov  žil a pracoval v anglickom Cambridge. Tam objavil aj Nenásilnú komunikáciu, Focusing a Jogu smiechu. 

Šesť rokov pracoval vo Windhorse:evolution, obchodnej „fair- trade“ spoločnosti, ktorá aplikuje princípy budhizmu v pracovnom prostredí. 

Pracoval ako konzultant - lektor, mediátor a kouč – vo firemnom kontexte, pre lekárov britského zdravotníctva. V roku 2012 sa vrátil domov na Slovensko, učí a koučuje aj v Británii, v Čechách a Poľsku. 

Je prvý certifikovaný tréner Nenásilnej komunikácie na Slovensku a v Čechách a zároveň jediný certifikovaný tréner Focusingu. 

 

Zaoberali sme sa týmito otázkami:

  • Ako si pomôcť, keď sme v momente komunikácie často vo vypätí emócií a ťažko si spomenieme na nejake špeciálne “metódy” na prevenciu konfliktu?
  • Patria princípy NK len do bežného života, alebo sa dajú uplatnovať aj v krízových situáciách?
  • Čo keď vo vzťahu jeden partner poctivo používa pravidlá nenásilnej komunikácie a druhý to sabotuje, jedna radosť, alebo je manipulatívny a hrubý/sťahuje úroveň do suterénu?
  • Kedy skutočne viem, že naša komunikácia alebo vzťah už fakt nemá význam, alebo šancu prežiť?
  • Nie je nenásilná komunikácia len  snaha o predídenie konfliktu, ktorý je, v skutočnosti niekedy nevyhnutný?
  • v akých prípadoch techniky NK nefungujú?
  • Ako byt autentický v pouzivani techniky? aka je tvoja skúsenosť, cesta k autenticite v komunikácii, v živote?
  • Človek akoby mal v sebe zakódovanú túžbu po absolútnom prijatí, bezpodmienečnej láske a naplnení svojho potenciáliu. Keď ale tieto túžby projektujeme na svojich partnerov / blízkych, oni trpia, lebo nedokážu pre nás byť dokonalými. Ako naložiť s touto dynamikou?
  • Ako môžem zistiť, či sám nekomunikujem násilne?

 

Peter pracuje v Maxman Consultants:

https://tinyurl.com/y9qkmyph

 

viac o Petrovi tu:

https://tinyurl.com/y9hhulz8

 

Kurzy nenásilnej komunikácie na Záježovej:

https://tinyurl.com/yc2rbtcr

Podbean App

Play this podcast on Podbean App