Nadväzujeme na sériu rozhovorov, na ktorých sa rozprávam s Danielom Pastirčákom o témach jednotlivých kapitol knihy Labyrintom Biblie.
Ak by ste si túto knihu chceli objednať, môžete tak urobiť na https://www.jpk.sk/index.php/chcem-si-objednat
Vaše nápady,otázky a pripomienky nám môžete posielať na e-mail: podcast@nakazdomzalezi.sk
- Čo znamená tá slávna veta: človek je stvorený na obraz Boží?
- citujem z knihy: “Každý človek si v základoch myslenia nesie obraz toho, čo je absolútne, večné a nekonečné. Myslenie totiž nevyhnutne predpokladá koncept toho, v čom sa zakladá existencia všetkého ostatného. Taký obraz si v sebe nenesie iba myseľ veriaceho, nesie si ju v sebe i myseľ ateistu. Obraz Boha je tu redukovaný na večnú hmotu a energiu. V takto chápanom svete božstvo večnej hmoty slepými náhodnými pohybmi tvorí podobu každej veci, zakladá bytie všetkého, čo je. “ hovoríš tým, že ako veriaci, tak aj ateista máme v sebe určitý obraz alebo túžbu po absolútnu, akurát to rôzne interpretujeme?
- v knižke ďalej čítame: “V období dospievania boli práve tieto príbehy dôvodom, prečo som Bibliu odmietol. V tých prostých príbehoch som nachádzal zásadné protirečenia: Zatiaľ čo prvý príbeh (Genezis, 1. kapitola) Boha predstaví ako všadeprítomného Ducha, ktorý slovom povoláva svet k bytiu, druhý príbeh (Genezis, 2. kapitola) Boha predstaví ako lokalizovanú postavu: večer sa Boh zvykne prechádzať rajskou záhradou. Adam sa s ním hrá na schovávačku. Skryje sa za stromy, Boh ho musí hľadať, akoby nebol ani všadeprítomný, ani vševediaci. V prvom príbehu Boh najprv stvorí živé tvory, až potom stvorí človeka. V druhom príbehu Boh stvorí najprv človeka a až potom, aby nebol človek sám, stvorí živé tvory. Ktorý príbeh je pravdivý? Text o stvorení zjavne nemožno čítať ako záznam histórie. Nespísal ho nezávislý dokumentarista, ktorý číhal kdesi v prázdnote pred počiatkom vesmíru skôr, než Boh začal tvoriť svet a všetko pre nás hodnoverne zapísal. Každý text treba čítať tak, ako bol napísaný. Ak by ste zbierku sonetov čítali ako kuchársku knihu, nič by ste podľa toho nenavarili a celkom isto by vám pri tom unikol hudobný zmysel metafor.” Ako teda vznikol tento text a ako ho treba čítať?
- Otázka konfliktu, resp. zdanlivého konfliku viery a stvorenia v Biblii a evolúcie: Myslím, že asi väčšina z našich poslucháčov chápe, že text Genezis nie je protirečením evolučnej teórie. Ale predsa: Ty kde v genezis nachádzaš zmierenie evolúcie a veršov tejto knihy? A videl si to takto vždy?
- Veľmi sa mi páči a počul som to prvý krát, ako tvrdíš, že tvorivosť smeruje k dobru: “V prvom príbehu stvorenia z knihy Genezis sa 6-krát ozve krátky refrén: „Boh videl, že je to dobré!“ A napokon: „Boh videl, že všetko, čo utvoril je veľmi dobré.“ „Je to výborné“, povedal by Juraj. To je princíp stvorenia i princíp pravej tvorivosti: Smeruje k dobru. Taký je i pohyb pravej viery: Smeruje k dobru. “ No ďalej píšeš: “No viera, ako vieme, môže mať i celkom inú, temnú tvár. Existuje viera, ktorá trvá na status quo. Je opakom otvorenosti, odmieta účasť na tvorivom procese. Má formu predsudku uzavretého do seba, a tak namiesto dobra často prináša zlo. Veriaceho väzní v mŕtvych predstavách. Nedovolí mu otvoriť sa tomu novému, čo v nás Boh práve tvorí. Taká viera sa neobracia k Bohu skutočnosti, upiera sa k predstave Boha, ktorú má už vopred hotovú. Nedovolí, aby k nej prenikla nová skutočnosť, lipne na starých podobách sveta. Taký vzťah človeka k Bohu pripomína odcudzený vzťah dvoch ľudí: manželia, či bývalí priatelia stoja oproti sebe zaslepení vierou, že o sebe už všetko vedia. Nepripustia, aby medzi nich vstúpilo nové poznanie a prinieslo zmenu. Sú oddelení v mŕtvom svete, žijú už len z predsudkov, ktoré si jeden o druhom vytvorili. “ koniec citácie. - čo si myslíš, prečo majú niektorí práve túto vieru? Uzatovrenú, odmietajúcu tvorivý proces, ktorou často skľučujú aj druhých?
Vaše nápady,otázky a pripomienky nám môžete posielať na e-mail: podcast@nakazdomzalezi.sk
Budeme vám veľmi vďační, ak nás podporíte môžete tak urobiť na https://www.jpk.sk/index.php/chcem-podporit alebo neskôr na stránke nakaždomzáleží
Ak môžete, pomôžte nám šíriť náš podcast na sociálnych sieťach, veľmi nám to pomôže.
Version: 20241125
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.