Čo je úloha cirkvi v sekulárnej spoločnosti 21.ho storočia, kde je hranica cirkvi a jej presahu do poločnosti a či hľadanie takej hranice vôbec má zmysel a o inom, sa rozprávame s Mirom Kocúrom.
ThDr. Miroslav Kocúr, PhD - začal študovať medicínu, dokončil teológiu. Od roku 2003 po postgraduálnom štúdiu v Ríme a Jeruzaleme pôsobí ako pedagóg a manažér v oblasti vzdelávania. Bol spoluzakladateľom a prvým riaditeľom Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave. Riadil neziskovú organizáciu VIA IURIS. Je autorom niekoľkých kníh, diskutuje, bloguje apíše články na spoločenske, občianske a náboženské témy.
- Ako sa pozeráš na najväčšie inštitučné cirkvi na Slovensku - potrebujú reformu? Je také niečo ako zásadná reforma v týchto inštitúciách niečo, o čo sa treba snažiť? Alebo si skôr myslíš, že hlavná energia zmeny by sa mala vynakladať osobne vo vnútri každého jednotlivca a týmto sa zmení celok - už ako dôsledok?
- čo si myslíš o vzťahu občianskej spoločnosti a náboženstva? Môže byť verejný náboženský život prospešný pre celú občiansku spoločnosť, alebo je skôr prekážkou? Je integrovaný život viery jednotlivcov kompatibilný so západnou demokratickou sekulárnou spoločnosťou?
- Vieš si spomenúť na vzor nejakej krajiny, kde podľa teba dobre funguje vzájomné “spolužitie” sekulárnej demokracie a slobody náboženstva, resp. niektoré náboženské spolky alebo cirkvi sú aj tejto spoločnosti prospešné?
- čo je podľa teba úloha cirkvi / úloha kresťanov alebo veriacich v demokratickej spoločnosti dnes?
- čo si myslíš o potrebe “obety” v spoločnosti pre prelomenie niektorých hrubých ľadov?
Miro Kocúr:
Mirov Youtube kanál:
Ak by ste nás vedeli podporiť, budeme vám veľmi vďační!
https://www.jpk.sk/index.php/chcem-podporit
Tipy, výhrady, pochvaly a otázky:
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.