Na Každom Záleží

#13 Byť kresťanom v sekulárnej spoločnosti / Miro Kocúr

March 12, 2021

Čo je úloha cirkvi v sekulárnej spoločnosti 21.ho storočia, kde je hranica cirkvi a jej presahu do poločnosti a či hľadanie takej hranice vôbec má zmysel a o inom, sa rozprávame s Mirom Kocúrom.

ThDr. Miroslav Kocúr, PhD - začal študovať medicínu, dokončil teológiu. Od roku 2003 po postgraduálnom štúdiu v Ríme a Jeruzaleme pôsobí  ako pedagóg a manažér v oblasti vzdelávania. Bol spoluzakladateľom a prvým riaditeľom Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave. Riadil neziskovú organizáciu VIA IURIS. Je autorom niekoľkých kníh, diskutuje, bloguje apíše články na spoločenske, občianske a náboženské témy.

  • Ako sa pozeráš na najväčšie inštitučné cirkvi na Slovensku - potrebujú reformu? Je také niečo ako zásadná reforma v týchto inštitúciách niečo, o čo sa treba snažiť? Alebo si skôr myslíš, že hlavná energia zmeny by sa mala vynakladať osobne vo vnútri každého jednotlivca a týmto sa zmení celok - už ako dôsledok?
  • čo si myslíš o vzťahu občianskej spoločnosti a náboženstva? Môže byť verejný náboženský život prospešný pre celú občiansku spoločnosť, alebo je skôr prekážkou? Je integrovaný život viery jednotlivcov kompatibilný so západnou demokratickou sekulárnou spoločnosťou?
  • Vieš si spomenúť na vzor nejakej krajiny, kde podľa teba dobre funguje vzájomné “spolužitie” sekulárnej demokracie a slobody náboženstva, resp. niektoré náboženské spolky alebo cirkvi sú aj tejto spoločnosti prospešné?
  • čo je podľa teba úloha cirkvi / úloha kresťanov alebo veriacich v demokratickej spoločnosti dnes?
  • čo si myslíš o potrebe “obety” v spoločnosti pre prelomenie niektorých hrubých ľadov?

Miro Kocúr:

https://mirokocur.sk

 

Mirov Youtube kanál:

https://tinyurl.com/ycn7a5p2

 

Ak by ste nás vedeli podporiť, budeme vám veľmi vďační!

https://www.jpk.sk/index.php/chcem-podporit

 

Tipy, výhrady, pochvaly a otázky:

gabriel@jpk.sk

Podbean App

Play this podcast on Podbean App